Participant List

Name Affiliation
Daniel Abad Abanades CERN
James Adams STFC – RAL
Chierici Andrea INFN
Luca Atzori CERN
Marian Babik CERN
Jean-Michel Barbet Laboratoire SUBATECH IN2P3 CNRS
Thomas Baron CERN
Christoph Beyer DESY
Vincent Bippus CERN
Martin Bly UKRI-STFC RAL
Coralie Busse-Grawitz CERN
Gang Chen Institute of High Energy Physics (IHEP)
Dino Conciatore CSCS
Catalin Condurache EGI Foundation
Ignacio Coterillo CERN
David Crooks UKRI -STFC
Natalie Danezi SURFsara
Dennis van Dok Nikhef
Vincent Ducret CERN
Andrei Dumitru CERN
David Fernandez ITER Organization
Frederik Ferner Diamond Light Source
Thomas Finnern DESY
Josep Flix Molina PIC/CIEMAT
Oliver Freyermuth University of Bonn
Tina Friedrich University of Oxford
Sébastien Gadrot CC-IN2P3
Elisabeth Gameiro Fujifilm Recording Media
Martin Gasthuber DESY
Domenico Giordano CERN
David Groep Nikhef
Peter Gronbech University of Oxford
Andreas Haupt DESY
Mary Hester Nikhef
Christopher Hollowell Brookhaven National Laboratory
Li Hong MDC-Berlin
Maarten van Ingen SURFsara
Mizuki Karasawa Brookhaven National Laboratory
Alexei Klimentov Brookhaven National Laboratory
Daniel Kolmer Nikhef
Lubos Kopecky CESNET
Thomas Kress RWTH Aachen
Paul Kuipers Nikhef
Giuseppe Lo Presti CERN
Alexandre Lossent CERN
Gino Marchetti CC-IN2P3 / CNRS
Puel Mattieu CC-IN2P3 / CNRS
Steven McDonald TRIUMF
Shawn McKee University of Michigan
Helge Meinhard CERN
michele michelotto INFN
Steven Murray CERN
Tomoaki Nakamura KEK
Andreas Nowack RWTH Aachen University
J. B. Raymond Oonk SURFsara
Alessandro Paolini EGI Foundation
George Patargias STFC
Daniele Pomponi CERN
Bertrand Rigaud CNRS – CCIN2P3
Wayne Salter CERN
Gianfranco Sciacca University of Bern – LHEP
Philippe Seraphin LAPP / IN2P3 /CNRS
Rolf Seuster University of Victoria
Andrey Shevel PNPI, ITMO
Martin Siegert Max-Delbrück-Center f Molecular Medicine
Soh Suzuki KEK
Todd Tannenbaum University of Wisconsin-Madison
James Thorne Diamond Light Source
Ron Trompert SURFsara
Liviu Valsan CERN
Alexander Verkooijen SURFsara
Mattias Wadenstein NDGF
Bart van der Wal Nikhef
Cary Whitney Lawrence Berkeley National Lab/NERSC
Peter Wienemann University of Bonn
Tony Wong Brookhaven National Laboratory
Yingzi Wu Brookhaven National Lab
Eric Yen Academia Sinica Grid Computing Centre
Andrey Zarochentsev SPbSU
Onno Zweers SURFsara